Vicor Corporation V150B8M200BG
V150B8M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B8M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8M200BG.pdf
Availability of V150B8M200BG
QUANTITY
V150B8M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8M200BG
Internal Part NumberEIS-V150B8M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8M200BG
Related LinksV150B8, V150B8M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8M200BG Details Description
Related parts for V150B8M200BG
TRANS NPN 30V 1A SOT-323 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
PSOC POD FEET FOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TR datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-100' GREEN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf