Vicor Corporation V150B8T200BL
V150B8T200BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B8T200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8T200BL.pdf
Availability of V150B8T200BL
QUANTITY
V150B8T200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8T200BL
Internal Part NumberEIS-V150B8T200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8T200BL
Related LinksV150B8, V150B8T200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8T200BL Details Description
Related parts for V150B8T200BL
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSD 104GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 10pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20-1:1-1.5M datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DIODE SW 1.5A 600V 250NS DO214AA datasheet.pdf