Vicor Corporation V150C12T150BG2
V150C12T150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C12T150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12T150BG2.pdf
Availability of V150C12T150BG2
QUANTITY
V150C12T150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12T150BG2
Internal Part NumberEIS-V150C12T150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12T150BG2
Related LinksV150C12, V150C12T150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12T150BG2 Details Description
Related parts for V150C12T150BG2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 3A SOT-89 datasheet.pdf
KIT TEST PROBE ADAPTER 5A datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CORD GRIP STR CABLE 5-8.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf