Vicor Corporation V150C15C150BF3
V150C15C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BF3.pdf
Availability of V150C15C150BF3
QUANTITY
V150C15C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BF3
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BF3
Related LinksV150C15, V150C15C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BF3 Details Description
Related parts for V150C15C150BF3
IC FILTR 8TH ORDER LOWPASS 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 6C SHLD 300V datasheet.pdf