Vicor Corporation V150C15C150BG2
V150C15C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BG2.pdf
Availability of V150C15C150BG2
QUANTITY
V150C15C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BG2
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BG2
Related LinksV150C15, V150C15C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BG2 Details Description
Related parts for V150C15C150BG2
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .200" datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD 10A 1PL ILL RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf