Vicor Corporation V150C15C150BL2
V150C15C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BL2.pdf
Availability of V150C15C150BL2
QUANTITY
V150C15C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BL2
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BL2
Related LinksV150C15, V150C15C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BL2 Details Description
Related parts for V150C15C150BL2
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE D 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 3000LM datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 WS/SW datasheet.pdf
IC PROC BRIDGE PCI-HOST 64TSSOP datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf