Vicor Corporation V150C15C150BL3
V150C15C150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BL3.pdf
Availability of V150C15C150BL3
QUANTITY
V150C15C150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BL3
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BL3
Related LinksV150C15, V150C15C150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BL3 Details Description
Related parts for V150C15C150BL3
CONN SAI 8 MB M12 UT BASE 5POS datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 130VFBGA datasheet.pdf
MAGSNAP 360 WRISTBAND AND CORD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A 8VSON datasheet.pdf
OSC TCXO 16.32MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD TIN ZINC datasheet.pdf