Vicor Corporation V150C15C150BN
V150C15C150BN picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BN.pdf
Availability of V150C15C150BN
QUANTITY
V150C15C150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BN
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BN
Related LinksV150C1, V150C15C150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BN Details Description
Related parts for V150C15C150BN
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf