Vicor Corporation V150C24T150BG
V150C24T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C24T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150C24T150BG.pdf
Availability of V150C24T150BG
QUANTITY
V150C24T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C24T150BG
Internal Part NumberEIS-V150C24T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C24T150BG
Related LinksV150C2, V150C24T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C24T150BG Details Description
Related parts for V150C24T150BG
FUSE GLASS 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC RESET CIRC MPU SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 12POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf