Vicor Corporation V150C28E150BF2
V150C28E150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C28E150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28E150BF2.pdf
Availability of V150C28E150BF2
QUANTITY
V150C28E150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28E150BF2
Internal Part NumberEIS-V150C28E150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28E150BF2
Related LinksV150C28, V150C28E150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28E150BF2 Details Description
Related parts for V150C28E150BF2
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATR DUAL MONO 16SOIC datasheet.pdf
IC RCVR DGTL 192KHZ 28SOIC COMM datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB R/A G datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 59K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf