Vicor Corporation V150C28H150BS
V150C28H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V150C28H150BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28H150BS.pdf
Availability of V150C28H150BS
QUANTITY
V150C28H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28H150BS
Internal Part NumberEIS-V150C28H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28H150BS
Related LinksV150C2, V150C28H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28H150BS Details Description
Related parts for V150C28H150BS
RES SMD 19.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.52W MONO D 8LFCSP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123 datasheet.pdf
BVL7.62HP/06/180SFI 3.5 BK BX datasheet.pdf
RES SMD 6.3K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf