Vicor Corporation V150C28T150BG
V150C28T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C28T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28T150BG.pdf
Availability of V150C28T150BG
QUANTITY
V150C28T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28T150BG
Internal Part NumberEIS-V150C28T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28T150BG
Related LinksV150C2, V150C28T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28T150BG Details Description
Related parts for V150C28T150BG
ADAPTER 8-SOIC TO 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
COUPLING PWR LD/LDP/CD5 WHITE datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
PRESS FIT STOPPER BLOCK MDR datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8DFN datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 330UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H datasheet.pdf