Vicor Corporation V150C36C150BS
V150C36C150BS picture photo
Mfg. Part Number
V150C36C150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36C150BS.pdf
Availability of V150C36C150BS
QUANTITY
V150C36C150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36C150BS
Internal Part NumberEIS-V150C36C150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36C150BS
Related LinksV150C3, V150C36C150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36C150BS Details Description
Related parts for V150C36C150BS
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf