Vicor Corporation V150C36H150BG
V150C36H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C36H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36H150BG.pdf
Availability of V150C36H150BG
QUANTITY
V150C36H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36H150BG
Internal Part NumberEIS-V150C36H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36H150BG
Related LinksV150C3, V150C36H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36H150BG Details Description
Related parts for V150C36H150BG
OSC XO 14.7456MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf