Vicor Corporation V150C36M150B
V150C36M150B picture photo
Mfg. Part Number
V150C36M150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36M150B.pdf
Availability of V150C36M150B
QUANTITY
V150C36M150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36M150B
Internal Part NumberEIS-V150C36M150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36M150B
Related LinksV150C3, V150C36M150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36M150B Details Description
Related parts for V150C36M150B
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 8-DIP datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf