Vicor Corporation V150C36M150BG3
V150C36M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C36M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36M150BG3.pdf
Availability of V150C36M150BG3
QUANTITY
V150C36M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36M150BG3
Internal Part NumberEIS-V150C36M150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36M150BG3
Related LinksV150C36, V150C36M150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36M150BG3 Details Description
Related parts for V150C36M150BG3
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf