Vicor Corporation V150C3V3E75B
V150C3V3E75B picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3E75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3E75B.pdf
Availability of V150C3V3E75B
QUANTITY
V150C3V3E75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3E75B
Internal Part NumberEIS-V150C3V3E75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3E75B
Related LinksV150C3, V150C3V3E75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3E75B Details Description
Related parts for V150C3V3E75B
FIXED IND 8.2NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING NICKEL LOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP SIP R/A LOW PRO 8POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 383NH N87 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW PR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf