Vicor Corporation V150C3V3E75BN
V150C3V3E75BN picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3E75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3E75BN.pdf
Availability of V150C3V3E75BN
QUANTITY
V150C3V3E75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3E75BN
Internal Part NumberEIS-V150C3V3E75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3E75BN
Related LinksV150C3, V150C3V3E75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3E75BN Details Description
Related parts for V150C3V3E75BN
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 16-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR24H/AE24G/ASR24H datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 4POS GREY datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS FREE SLD CUP datasheet.pdf
MOD LED HB ACRICH2 220V 320 LM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 222MA 2W datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf