Vicor Corporation V150C3V3H75BG2
V150C3V3H75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3H75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3H75BG2.pdf
Availability of V150C3V3H75BG2
QUANTITY
V150C3V3H75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3H75BG2
Internal Part NumberEIS-V150C3V3H75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3H75BG2
Related LinksV150C3V, V150C3V3H75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3H75BG2 Details Description
Related parts for V150C3V3H75BG2
TOOLING DIE SET datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 70KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V 5SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf