Vicor Corporation V150C3V3M75B3
V150C3V3M75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3M75B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3M75B3.pdf
Availability of V150C3V3M75B3
QUANTITY
V150C3V3M75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3M75B3
Internal Part NumberEIS-V150C3V3M75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3M75B3
Related LinksV150C3, V150C3V3M75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3M75B3 Details Description
Related parts for V150C3V3M75B3
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 50V 1.2A TO-226 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVER CASE CRIMPING SOCKET 26POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf