Vicor Corporation V150C3V3T75BG
V150C3V3T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3T75BG.pdf
Availability of V150C3V3T75BG
QUANTITY
V150C3V3T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3T75BG
Internal Part NumberEIS-V150C3V3T75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3T75BG
Related LinksV150C3, V150C3V3T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3T75BG Details Description
Related parts for V150C3V3T75BG
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M2 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.5UH 6A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE AT&T COLUMBUS datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 1レF 16V datasheet.pdf