Vicor Corporation V150C3V3T75BN
V150C3V3T75BN picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3T75BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3T75BN.pdf
Availability of V150C3V3T75BN
QUANTITY
V150C3V3T75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3T75BN
Internal Part NumberEIS-V150C3V3T75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3T75BN
Related LinksV150C3, V150C3V3T75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3T75BN Details Description
Related parts for V150C3V3T75BN
EVAL MOD FOR TPA0132 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONNECTOR SHELL RA CRD 9 BAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC datasheet.pdf