Vicor Corporation V150C48T150B3
V150C48T150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C48T150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150C48T150B3.pdf
Availability of V150C48T150B3
QUANTITY
V150C48T150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C48T150B3
Internal Part NumberEIS-V150C48T150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C48T150B3
Related LinksV150C4, V150C48T150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C48T150B3 Details Description
Related parts for V150C48T150B3
EVAL MODULE FOR TPS54973-017 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL DAUGHTER STLM20 SOT-323 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4-25PF 50V SMD datasheet.pdf
CBL 23POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 26 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
MIDPIECE FOR FGG.2B. datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf