Vicor Corporation V150C5C100BF2
V150C5C100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C5C100BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V150C5C100BF2.pdf
Availability of V150C5C100BF2
QUANTITY
V150C5C100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C5C100BF2
Internal Part NumberEIS-V150C5C100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C5C100BF2
Related LinksV150C5, V150C5C100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C5C100BF2 Details Description
Related parts for V150C5C100BF2
IC VOICE REC/PLAY 1-2MN 28-TSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 16POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf