Vicor Corporation V150C8T100B3
V150C8T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C8T100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V150C8T100B3.pdf
Availability of V150C8T100B3
QUANTITY
V150C8T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C8T100B3
Internal Part NumberEIS-V150C8T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C8T100B3
Related LinksV150C8, V150C8T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C8T100B3 Details Description
Related parts for V150C8T100B3
TRANS NPN 80V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR60A/ AE60G / APK60A datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DAC SERIAL +3V 16BIT 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -46DB datasheet.pdf
DEV TOOL NS/YS/HS/LCP-30MC datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 5.05M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf