Vicor Corporation V150C8T100BS3
V150C8T100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C8T100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V150C8T100BS3.pdf
Availability of V150C8T100BS3
QUANTITY
V150C8T100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C8T100BS3
Internal Part NumberEIS-V150C8T100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C8T100BS3
Related LinksV150C8, V150C8T100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C8T100BS3 Details Description
Related parts for V150C8T100BS3
FIXED IND 33NH 310MA 530 MOHM datasheet.pdf
RES .03 OHM 1% 1W AXIAL WW datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 12pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf