Littelfuse V150LS20CPX10
V150LS20CPX10 picture photo
Mfg. Part Number
V150LS20CPX10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V150LS20CPX10.pdf
Availability of V150LS20CPX10
QUANTITY
V150LS20CPX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150LS20CPX10
Internal Part NumberEIS-V150LS20CPX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts-
Energy215J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150LS20CPX10
Related LinksV150LS, V150LS20CPX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V150LS20CPX10 Details Description
Related parts for V150LS20CPX10
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSOR 40-LLP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf