Littelfuse V150LT20B
V150LT20B picture photo
Mfg. Part Number
V150LT20B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V150LT20B.pdf
Availability of V150LT20B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V150LT20B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150LT20B
Internal Part NumberEIS-V150LT20B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)229.5V
Varistor Voltage (Max)243V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy80J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150LT20B
Related LinksV150, V150LT20B Datasheet, Littelfuse Distributor
V150LT20B Details Description
Related parts for V150LT20B
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM26H/AE26G/HDM26H datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.1V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
MINI UNIVERSAL M-N-L PIN datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf