Littelfuse V150ZT20P
V150ZT20P picture photo
Mfg. Part Number
V150ZT20P
Brief Description
VARISTOR 135V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V150ZT20P.pdf
Availability of V150ZT20P
QUANTITY
V150ZT20P Order Process
Ship out your order
Specifications of V150ZT20P
Internal Part NumberEIS-V150ZT20P
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)135V
Varistor Voltage (Typ)150V
Varistor Voltage (Max)165V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts95VAC
Maximum DC Volts127VDC
Energy45J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150ZT20P
Related LinksV150, V150ZT20P Datasheet, Littelfuse Distributor
V150ZT20P Details Description
Related parts for V150ZT20P
FILM COND 4 MIL 6' X 150' datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
IGBT 1200V 36A 180W TO220 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB10 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AA datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf