Omron V15G41C24K
V15G41C24K picture photo
Mfg. Part Number
V15G41C24K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SNAP ACTION SWITCH
Datasheet Download
V15G41C24K.pdf
Availability of V15G41C24K
QUANTITY
V15G41C24K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15G41C24K
Internal Part NumberEIS-V15G41C24K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force6gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.738" (18.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15G41C24K
Related LinksV15G4, V15G41C24K Datasheet, Omron Distributor
V15G41C24K Details Description
Related parts for V15G41C24K
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf