Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15H16-CZ100-K
V15H16-CZ100-K picture photo
Mfg. Part Number
V15H16-CZ100-K
Brief Description
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 250V 16A
Datasheet Download
V15H16-CZ100-K.pdf
Availability of V15H16-CZ100-K
QUANTITY
V15H16-CZ100-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15H16-CZ100-K
Internal Part NumberEIS-V15H16-CZ100-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,200
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force25gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15H16-CZ100-K
V15H16-CZ100-K Details Description
Related parts for V15H16-CZ100-K
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 12VOUT 1W datasheet.pdf
UM1254 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf