Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15H16-CZ100A05-K
V15H16-CZ100A05-K picture photo
Mfg. Part Number
V15H16-CZ100A05-K
Brief Description
SWITCH ROLLER LEVR SPDT 16A 250V
Datasheet Download
V15H16-CZ100A05-K.pdf
Availability of V15H16-CZ100A05-K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V15H16-CZ100A05-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15H16-CZ100A05-K
Internal Part NumberEIS-V15H16-CZ100A05-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque120gf
Release Force20gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.812" (20.6mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15H16-CZ100A05-K
V15H16-CZ100A05-K Details Description
Related parts for V15H16-CZ100A05-K
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT523F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 1.2OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf