Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15H16-CZ100A06-K
V15H16-CZ100A06-K picture photo
Mfg. Part Number
V15H16-CZ100A06-K
Brief Description
SW LONG ROLLR LEVR SPDT 16A 250V
Datasheet Download
V15H16-CZ100A06-K.pdf
Availability of V15H16-CZ100A06-K
QUANTITY
V15H16-CZ100A06-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15H16-CZ100A06-K
Internal Part NumberEIS-V15H16-CZ100A06-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.812" (20.6mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15H16-CZ100A06-K
V15H16-CZ100A06-K Details Description
Related parts for V15H16-CZ100A06-K
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 2M1 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 12/12V OUT datasheet.pdf
RES 681K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.2A SMV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
33UF 400V 18X38MM 85C 15000H datasheet.pdf