Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15H22-CZ100A06-K
V15H22-CZ100A06-K picture photo
Mfg. Part Number
V15H22-CZ100A06-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW LONG ROLLR LEVR SPDT 22A 250V
Datasheet Download
V15H22-CZ100A06-K.pdf
Availability of V15H22-CZ100A06-K
QUANTITY
V15H22-CZ100A06-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15H22-CZ100A06-K
Internal Part NumberEIS-V15H22-CZ100A06-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating22A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.812" (20.6mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15H22-CZ100A06-K
V15H22-CZ100A06-K Details Description
Related parts for V15H22-CZ100A06-K
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
IC MPU V-MONITOR 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 31POS datasheet.pdf