Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-CC300-K
V15T16-CC300-K picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-CC300-K
Brief Description
SW PIN PLUNGER SPST NC 16A 250V
Datasheet Download
V15T16-CC300-K.pdf
Availability of V15T16-CC300-K
QUANTITY
V15T16-CC300-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-CC300-K
Internal Part NumberEIS-V15T16-CC300-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,200
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque300gf
Release Force75gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-CC300-K
V15T16-CC300-K Details Description
Related parts for V15T16-CC300-K
RES SMD 1.4K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 750W datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf