Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-CZ300-K
V15T16-CZ300-K picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-CZ300-K
Brief Description
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 250V 16A
Datasheet Download
V15T16-CZ300-K.pdf
Availability of V15T16-CZ300-K
QUANTITY
V15T16-CZ300-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-CZ300-K
Internal Part NumberEIS-V15T16-CZ300-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,200
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque300gf
Release Force75gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-CZ300-K
V15T16-CZ300-K Details Description
Related parts for V15T16-CZ300-K
IC VID/GRAPHC DIGITIZR 100-HTQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 100LQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 11.4A 8SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC 100W 3000 RPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ALIGNMENT TOOL GBX TWIST 5X10 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CPC SRS CONN KIT SIZE 23 24W datasheet.pdf