Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-CZ300A05-K
V15T16-CZ300A05-K picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-CZ300A05-K
Brief Description
SWITCH ROLLER LEVR SPDT 16A 250V
Datasheet Download
V15T16-CZ300A05-K.pdf
Availability of V15T16-CZ300A05-K
QUANTITY
V15T16-CZ300A05-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-CZ300A05-K
Internal Part NumberEIS-V15T16-CZ300A05-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,200
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque350gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.812" (20.6mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-CZ300A05-K
V15T16-CZ300A05-K Details Description
Related parts for V15T16-CZ300A05-K
Crystal 48.0000MHz 20ppm 10pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC DGTL POT 1024POS 50K 14TSSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 3.25"W datasheet.pdf
TAPE PTFE EXTRD FILM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf