Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-DZ100A04
V15T16-DZ100A04 picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-DZ100A04
Brief Description
SWITCH SIM ROLLER SPDT 16A QC
Datasheet Download
V15T16-DZ100A04.pdf
Availability of V15T16-DZ100A04
QUANTITY
V15T16-DZ100A04 Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-DZ100A04
Internal Part NumberEIS-V15T16-DZ100A04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-DZ100A04
V15T16-DZ100A04 Details Description
Related parts for V15T16-DZ100A04
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
LED GREEN/ORG CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC 8-CH PS SEQUENCER 32-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 80POS datasheet.pdf
RES 178K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC DDR2 512M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf