Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-EZ200A04-K
V15T16-EZ200A04-K picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-EZ200A04-K
Brief Description
SWITCH SIM ROLLER SPDT 16A QC
Datasheet Download
V15T16-EZ200A04-K.pdf
Availability of V15T16-EZ200A04-K
QUANTITY
V15T16-EZ200A04-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-EZ200A04-K
Internal Part NumberEIS-V15T16-EZ200A04-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque120gf
Release Force20gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-EZ200A04-K
V15T16-EZ200A04-K Details Description
Related parts for V15T16-EZ200A04-K
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC CURR-FDBK AMP VIDEO LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE DEVICENET datasheet.pdf
SENSOR DIFF/REF 2M DK ON PNP datasheet.pdf
ANT 2.4GHZ 6" 2.1DBI MMCX MALE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf