Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15W-WZ200-W3
V15W-WZ200-W3 picture photo
Mfg. Part Number
V15W-WZ200-W3
Brief Description
SWITCH SNAP SPDT 0.1A 125V
Datasheet Download
V15W-WZ200-W3.pdf
Availability of V15W-WZ200-W3
QUANTITY
V15W-WZ200-W3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V15W-WZ200-W3
Internal Part NumberEIS-V15W-WZ200-W3
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15W-WZ200-W3
V15W-WZ200-W3 Details Description
Related parts for V15W-WZ200-W3
ADAPTER 44-PLCC TO 40-DIP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 65MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 20V 2917 datasheet.pdf