| Internal Part Number | EIS-V175LA10C | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 700 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | C-III | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | - | |
| Energy | 110J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V175LA10C | |
| Related Links | V175, V175LA10C Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 6424.0253.12 | MOD PWR IN/SW 2PL QC 1.2MM PNL | datasheet.pdf | |