Littelfuse V175LC20CP
V175LC20CP picture photo
Mfg. Part Number
V175LC20CP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V175LC20CP.pdf
Availability of V175LC20CP
QUANTITY
V175LC20CP Order Process
Ship out your order
Specifications of V175LC20CP
Internal Part NumberEIS-V175LC20CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts-
Energy220J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V175LC20CP
Related LinksV175L, V175LC20CP Datasheet, Littelfuse Distributor
V175LC20CP Details Description
Related parts for V175LC20CP
CONN CIC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
IGBT 1200V 24A 75W TO220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.6A 180 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MINISAFE MIRROR PACKAGE 32 datasheet.pdf
MOD EDM TYPE1 I.MX6 SGL CBL/BT datasheet.pdf
26500 3C 3#20 SKT RECP datasheet.pdf
SMD Sealed Type 4mm Size PVM4 Series datasheet.pdf