| Internal Part Number | EIS-V175LS10AP | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | 225VDC | |
| Energy | 55J | |
| Package / Case | Disc 14mm | |