Littelfuse V175LS20AP
V175LS20AP picture photo
Mfg. Part Number
V175LS20AP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V175LS20AP.pdf
Availability of V175LS20AP
QUANTITY
V175LS20AP Order Process
Ship out your order
Specifications of V175LS20AP
Internal Part NumberEIS-V175LS20AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy90J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V175LS20AP
Related LinksV175L, V175LS20AP Datasheet, Littelfuse Distributor
V175LS20AP Details Description
Related parts for V175LS20AP
IC REG LDO 3.47V 3A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 1.65MM datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR BIPO TO-39 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
508 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
ECOSPARK2-450V IGNITION IGBT datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf