| Internal Part Number | EIS-V175LS5PX1347 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | 225VDC | |
| Energy | 30J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V175LS5PX1347 | |
| Related Links | V175LS, V175LS5PX1347 Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 823-22-068-10-003101 | CONN SPRING 68POS DUAL .217 PCB | datasheet.pdf | |