Littelfuse V175LT5P
V175LT5P picture photo
Mfg. Part Number
V175LT5P
Brief Description
VARISTOR 247V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V175LT5P.pdf
Availability of V175LT5P
QUANTITY
V175LT5P Order Process
Ship out your order
Specifications of V175LT5P
Internal Part NumberEIS-V175LT5P
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V175LT5P
Related LinksV175, V175LT5P Datasheet, Littelfuse Distributor
V175LT5P Details Description
Related parts for V175LT5P
DIN CONN RCPT 20 POS 2 ROW R ANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 8POS 5M datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/2W 0.02% AXIAL datasheet.pdf