Littelfuse V175LU20CPX10
V175LU20CPX10 picture photo
Mfg. Part Number
V175LU20CPX10
Brief Description
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V175LU20CPX10.pdf
Availability of V175LU20CPX10
QUANTITY
V175LU20CPX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V175LU20CPX10
Internal Part NumberEIS-V175LU20CPX10
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts-
Energy220J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V175LU20CPX10
Related LinksV175LU, V175LU20CPX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V175LU20CPX10 Details Description
Related parts for V175LU20CPX10
SWITCH 6 POS DIP EXTENDED SEALED datasheet.pdf
SW HARDWARE TERMINAL SCREW S-300 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf