Littelfuse V180ZT05P
V180ZT05P picture photo
Mfg. Part Number
V180ZT05P
Brief Description
VARISTOR 162V 400A DISC 10MM
Datasheet Download
V180ZT05P.pdf
Availability of V180ZT05P
QUANTITY
V180ZT05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V180ZT05P
Internal Part NumberEIS-V180ZT05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts110VAC
Maximum DC Volts153VDC
Energy5.0J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V180ZT05P
Related LinksV180, V180ZT05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V180ZT05P Details Description
Related parts for V180ZT05P
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 DL METALIZED datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ1/SZ2 5.91" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf