Littelfuse V180ZT10PX2855
V180ZT10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V180ZT10PX2855
Brief Description
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V180ZT10PX2855.pdf
Availability of V180ZT10PX2855
QUANTITY
V180ZT10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V180ZT10PX2855
Internal Part NumberEIS-V180ZT10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts153VDC
Energy35J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V180ZT10PX2855
Related LinksV180ZT1, V180ZT10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V180ZT10PX2855 Details Description
Related parts for V180ZT10PX2855
IC REG LDO ADJ 1A DPAK datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-5 datasheet.pdf
IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
PLIERS RETAIN RING POINTED NOSE datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf