Littelfuse V181DHB34
V181DHB34 picture photo
Mfg. Part Number
V181DHB34
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 254V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V181DHB34.pdf
Availability of V181DHB34
QUANTITY
V181DHB34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V181DHB34
Internal Part NumberEIS-V181DHB34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesDHB34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)254V
Varistor Voltage (Typ)282V
Varistor Voltage (Max)310V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts180VAC
Maximum DC Volts240VDC
Energy330J
Package / CaseSquare 34mm, Tabs
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V181DHB34
Related LinksV181, V181DHB34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V181DHB34 Details Description
Related parts for V181DHB34
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 13POS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf